Přinášíme Vám letní čtení od Denisy Krumpové



Dovolená, čas pro odpočinek, nebo stres z očekávání?

Co pro sebe mohu udělat (nejen) o dovolené:
humor, smích, vyprávět si vtipy
hrát si, tvořit, dělat to, co mě baví odpočívat, meditovat, spát, být sám se sebou
dovolit si nedělat vůbec nic

Léto je tu. Naše letní plány obvykle mění naše zažité stereotypy. Plánujeme, jak si užít dlouhé slunné dny, jak být s více s rodinou a přáteli, odpočívat. V zimě se zdá léto příliš daleko. Ale sotva se přehoupnou Velikonoce, otázky na dovolenou už se jen hrnou. Máte to taky tak? Nebo jste ti šťastlivci, kteří si naplno užívají každý den a jsou připraveni si odskočit na dovolenou i bez příprav? Možná patříte k zimomilcům, kteří léto přečkají v blízkosti klimatizace v kanceláři, nebo nazují pohorky a volné dny tráví v horách...

Co se dá o dovolené dělat? Zaručený návod nemáme. Jistě už máte po letech nějaký svůj rodinný zvyk, na který se těšíte, od kterého víte, co čekat. Část Čechů odjede chalupařit, houbařit, zavařovat. Mladší ročníky vyrazí s přáteli na festivaly, za zábavou. Sportovci na svou rekreaci přibalí nejrůznější výbavu, navlečou sportovní oblečení a jsou nadšeni z vlastního potu a pohybu venku. Turisty lákají neobjevené cesty, přírodní krásy, ale jistě si přijdou na své i ti, kteří znovu rádi navštíví tradiční prohlídky hradů, zámků a pamětihodností. Pro někoho se letní dovolená neobejde bez koupání a rádi se namočí do nedalekých vodních ploch či doletí k moři. Patrioti zůstanou doma a budou nadmíru spokojeni také.

Ať zvolíte jakýkoliv způsob, místo a čas na trávení letní dovolené, může se stát, že plány nevyjdou. Řada z nás na nákladnou dovolenou neušetří, dlouhodobé finanční závazky nedovolí na cestování ani pomyslet. Ztráta příjmů nebo stabilního zaměstnání může přivodit nejednu bezesnou noc, nespavost i bolest hlavy. Vrásku na čele vykreslí starosti, které přinese nejen zdražení energií, ale i obyčejných potravin. Ve vztazích nemusí vše klapat tak, jak jsme si vysnili. Nedorozumění mezi partnery působí nepříjemnou náladu, nejistotu. Dětem může strach z budoucnosti vzít radost ze hry a bezstarostného dovádění. Nejde vynechat i zmínku o “vyšperkovaném” online světě a ne-reálných vyfiltrovaných postech, které s gustem sdílí dovolenkáři na svých sociálních sítích. Pravda bývá obvykle celkem obyčejná - ale tím se chlubit nebudeme, že? Jak z toho ven?

A co když dovolená prostě nevyjde

Je přirozené, že někdy máme náladu pod psa nebo je to všechno na kočku. I když pes ani kočka nemají nejmenší podíl na našem prožívání. Nemohou za to, jak se dovolená vydaří. Emoce jsou naší součástí. Emoce cítíme dříve, než se ke slovu dostane rozum. Ve chvílích, kdy se necítíte dobře, kdy to nepříjemné trvá dlouho, kdy cítíte únavu, vyčerpání, ozvěte se. Sdílejte s blízkými to, co se vás dotýká, co vás tíží. Mluvte spolu, buďte upřímní i tolerantní. Komunikujte, vzájemně naslouchejte. Děláte to? Ano, ale nestačí to…

V situacích, kdy uvítáte nezaujatý pohled, anonymitu i velkou otevřenost, zavolejte třeba na linku důvěry. První česká linka důvěry vznikla v roce 1964 jako prevence sebevražd. Dnes jsou linky důvěry dostupné každý den, některé i nonstop, 24/7 a jsou bezplatné. Na druhé straně telefonu (chatu nebo e-mailu) jsou připraveni zkušení “linkaři”, kteří vědí, jak podpořit, posílit, povzbudit. Důvodů proč kontaktovat linku je celá řada. Můžete být v krizi, ale i v situaci, kdy už toho máte nad hlavu, když si nevíte rady. Je normální vytočit linku a mluvit o sobě, naštvání, strachu, černých myšlenkách nebo o tom, co se děje doma nebo u sousedů.

Najdete přijetí, pochopení i informace. Krizoví interventi umí pracovat s krizovými, ale i obyčejnými okamžiky, které nám život neustále předkládá. Neuslyšíte kritiku, hodnocení ani jednoduchou radu. Dostanete prostor, ve kterém vaše slova budou slyšet. Můžete přinést své pocity i nálady a společně se na ně podívat, uvědomit si je a pojmenovat nahlas.

Děti, dospívající i mladí dospělí mají “své” linky důvěry, ke kterým patří Linka bezpečí nebo linka Dětského krizového centra, která navíc provozuje linku Rizika kyber prostoru. Za pozornost stojí jejich webové stránky, které jsou odborně velmi zdařilé a poskytují dobrý zdroj informací, doporučení i návodů, jak si poradit v náročných situacích doma, ve škole nebo na letním táboře či dovolené s rodiči.

Kde hledat kontakty na linky důvěry pro celou populaci?

https://www.capld.cz/linky-duvery-cr/
https://www.krizova-pomoc.cz/seznam-linek-duvery-pro-celou-populaci
https://nepanikar.eu/mapa-pomoci-dalsi-sluzby/

Kam se mohou obracet děti, studující, mladí dospělí

www.linkabezpeci.cz
https://www.ditekrize.cz/dkc/linka-duvery-detskeho-krizoveho-centra/

Kde najdou senioři svou linku

https://www.zivot90.cz/cs/asistence/senior-telefon
https://linka-senioru.elpida.cz/

autorka Denisa Krumpová

Koordinátorka péče o klienty a terapeuty