21.3. je Mezinárodní den zdravého spánku. Proč je pro nás důležitý?



Zdravý spánek silně ovlivňuje kvalitu našeho života. Je důležitý nejen pro regeneraci fyzických a duševních sil, ale i pro celou řadu dalších pochodů, jako je paměť, koncentrace, učení, myšlení a také pro mnoho dalších metabolických procesů. Dospělý člověk by měl spát přibližně 6-8 hodin denně. Děti podle věku 10-16 hodin. Kromě délky je důležitá také kvalita spánku.

Pokud se vám pár dní nepodařilo spát dostatečně dlouho, ať už kvůli pracovní vytíženosti, stresu či nemoci, není třeba panikařit, protože problémy po čase většinou samy odezní. Potýkáte-li se ale s nedostatkem spánku dlouhodobě, je na místě zpozornět. Při dlouhodobé nespavosti, trvající více než 4 týdny, či při opakovaných krátkodobých epizodách hrozí riziko přechodu do tzv. chronické nespavosti, která může být příčinou řady vážných fyzických i psychických následků.

Následky nespavosti: fyzické vyčerpání, snížení výkonnosti, podrážděnost, nižší schopnost sebekontroly, narušení úsudku, poruchy soustředění, mikrospánek, vznik nehod a úrazů, rodinné a pracovní problémy, úzkostné poruchy, deprese, závislosti a jiné psychické poruchy.

Déletrvající spánková porucha tedy vždy vyžaduje návštěvu odborníka.

Pozn.: Až u 40 % dospělých se vyskytují spánkové obtíže. Přibližně u 10 % z tohoto počtu se jedná o potíže trvalé. (zdroj: IKEM)

Co může pomoci k lepšímu spánku/10 tipů pro dobrý odpočinek:

  1. Dodržujte spánkový režim. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu a to i o víkendech.
  2. Během dne se věnujte fyzické aktivitě. I desetiminutová procházka každý den zvyšuje pravděpodobnost lepšího spánku.
  3. Spěte v tiché a zatemněné místnosti.
  4. Před usnutím relaxujte, můžete si dát teplou sprchu nebo koupel.
  5. Odpoledne/podvečer vynechejte kofein. Má výrazně povzbuzující účinek, který trvá až několik hodin.
  6. Vyhněte se konzumaci alkoholu. Přestože alkohol pomáhá relaxovat, způsobuje častější probouzení během noci.
  7. Před spaním omezte záření modrého světla z obrazovek, místo po telefonu nebo počítači sáhněte raději po knize.
  8. Večer se vyhněte těžkým jídlům a nepřejídejte se. V důsledku trávení jídla se zvyšuje tepová frekvence, aby došlo k metabolizování jídla.
  9. Před spaním si vyvětrejte ložnici a snažte se v místnosti udržovat teplotu okolo 20°C.
  10. Zvolte správnou matraci, polštář a přikrývku.

Některé mýty o spánku a usínání:

  • Únava podporuje spánek - únava není spouštěčem spánku. Extrémní únava může naopak způsobit problémy se spánkem.
  • Před půlnocí je kvalitnější spánek – nemusí být, je to individuální. Sova usíná po půlnoci, aniž by to narušilo kvalitu spánku, naopak skřivan si ponocování neužije.
  • Každý člověk by měl spát 8 hodin denně - někomu stačí 4 hodiny, ale jsou lidé, kteří potřebují spát i deset hodin denně. Kvalita spánku a odpočinku ve spánku záleží na tom, zda proběhnou kompletní spánkové cykly včetně těch nejhlubších fází.
  • Alkohol je účinné hypnotikum - alkohol usnadňuje usínání, ale narušuje kvalitu spánku v druhé polovině noci.
  • Nespavost vyřeší bylinky - příprava bylinného čaje funguje může fungovat jako rituál, který navozuje klidnější usínání. Mnoho bylinných směsí však obsahuje látky s protichůdnými účinky.